2017. jún 16.

Bécs

írta: Une Fille Vagabonde
Bécs

Ha az előző cikkem a spontaneitás jegyében történt, akkor erre igazából már nem is tudok mit kitalálni. Ugyanis vasárnap reggel foglaltam le a vonatjegyemet és a szállásomat Bécsbe, és már hétfő hajnalba el is utaztam. Naaaa, ez aztán a szuper gyorsaság! :)

Mivel szabadságon voltam ismét; gondoltam egyet és miért ne mehetnék megint valamerre. Így jött Bécs gondolata, hisz nem is kell messzire menni egy fantasztikus város felfedezésére. Őszintén már 3-szor jártam Bécsben, de azok mind a karácsonyi forgatagok hangulatáról szóltak inkább. Bécs nem csak télen tökéletes választás, hanem az év minden szakában. A MÁV -nak köszönhetően már van naponta egy olyan járat, amire itt, Nyíregyházán fel lehet szállni és átszállás nélkül Bécsben rak le bennünket. Az ára sem vészes, sőt kiránduló jegyet is lehet venni (ami tartalmazza a helyi közlekedést is), de azt csak Debrecentől és Budapesttől lehet kérni. Érdemes helyjegyet is igényelni, bár az én jegyem alapból helyjegyes volt, mivel Budapesten sokan szállnak fel. Most is nagy volt a kavarodás, össze-vissza ültek le az emberek. Hegyeshalomnál pedig felszállt az osztrák rendőrség és mindenkit ellenőriztek. Fél 12-re Bécsbe is értem, gyors ebéd és irány a szállásra. 3 metróval való utazás után hipp-hopp ott is voltam. Egy szuper szállásra tettem szert, amibe benne volt a svédasztalos reggeli is (persze én meg az evés kérdése :) ). Érdekes,hogy a szállás választásánál kb. 2000 Ft-tal volt drágább a reggelizős szállások listája, akkor már persze, hogy e mellett döntöttem. Check- in után nyakamba vettem a várost és estig meg se álltam.

Első állomásom a MuseumsQuartier (MQ), egy régi királyi istállóból alakult modern, kulturális központ volt. Több múzeumnak, galériának, előadótérnek és kiállítócsarnoknak ad otthont. A kis múzeumokban fiatal művészek kiállításait és interaktív műveit láthatjuk. A legtöbb látogató a Maria-Theresien-Platz felől érkezik. A bejáraton keresztül az udvarra érkezünk. A bejárat jobb oldalán látható a Modern Művészeti Múzeum (MUMOK), balra pedig a Leopold Múzeum helyezkedik el. A Leopold Museum a MQ leglátogatottabb intézménye, a bécsi szecessziós és expresszionista művészet látványos műveivel. A múzeumban található Egon Schiele műveinek legnagyobb gyűjteménye- 44 olajfestmény, valamint 180 vázlat és akvarell, amelyek a művész pályafutását dokumentálják. Schiele művei között láthatjuk a művész barátainak és szeretőinek portréit és több tucat önarcképet is. A MUMOK 9000 darabját öt féle kategóriába sorolhatjuk, a klasszikus modernizmustól a kubista, futurista művészetig. Ne számítsunk szép képekre, a műalkotások nagyon avantgárdak, gyakran zavaró vagy szürreális képi világgal rendelkeznek.

19141648_1582199838479125_950118334_n.jpg

 

Utamat a Maria-Theresian-Platz felé vettem. A gyönyörű parkon keresztül jutunk át a Hofburg épületegyütteséhez. Mivel nincsen császári család, amely elfoglalhatná az épületet, a Hofburg épületét, szobáit múzeumok sorával töltötték meg, hogy bemutassák a Habsburg-család egykori műgyűjteményét, ékszereit, pompás dolgaikat. A Hofburg több híres épületrészből áll, amelyre több nap is kevés lenne, hogy mindent körbejárjunk. Én csak néhány szárnyat emelnék ki, persze mindenki maga dönti el, hogy mit tart érdekesnek. A császári család egykori mindennapjaiba enged betekintést a magánlakosztályok megtekintése, köztük Ferenc József dolgozó szobája kimagasló. A Sissi Múzeumban Sissi személyes tárgyaiból, ruháiból láthatunk kiállítást. A Kincstár (Schatzkammer) páratlan gazdagságú világi és egyházi kincsek gyűjteményébe enged betekintést. A Svájci udvar (Schweizerhof) legrégebbi része a 13. századból valók. Az épületet a svájci zsoldosokról nevezték el, akik a királyi családot őrizték. A Svájci udvartól északra a Téli lovasiskola (Winterreitschule) található. A Spanyol lovasiskola (Spanische Hofreitshule) bemutatótermének készült és még ma is használatban van. A Stallburg -szárnyban (ma egy istállótömb) láthatjuk a Spanyol lovasiskola lipicai csődöreit. Az iskola bemutatóira a világ minden tájáról érkeznek, jegyünket érdemes előre megváltani.

20170605_162157.jpg

 

A Hofburg palotát elhagyva a Volskgarten hatalmas parkjában egy kicsit megpihentem. Szerencsésnek mondhatóm magamat, hisz minden tavasszal, nyár elején 400 fajta rózsa virágba borul, melyben én is gyönyörködhettem.

20170605_164412.jpg

 

A parkból kijutva a Rathaus (bécsi Városháza) elé érkeztem. Az épület karcsú tornyokkal, rozettás csúcsíves ablakokkal és loggiákkal ékesített. Az épület tornyán látható figura, a Városházi Ember egyike Bécs jelképének. A Rathaus előtti téren egész évben fesztiválokat és koncerteket rendeznek. Télen pedig a híres karácsonyi vásárnak (Chriskindlmark) ad otthont. Tipp: Ne mulasszuk el megnézni az épületet esti kivilágításban is, a Rathaus fényei csodálatosak.

A Rathaustól nem messze találjuk az osztrák Parlamentet. A bejárat előtt látható Pallas Athene hatalmas szobra, aki a bölcsesség és a háború istene volt. A parlament belül is látogatható azokon a napokon, amikor nem üléseznek a politikusok.

20170605_170549.jpg

 

Nekem 2 dolog tetszett meg a Ringstrassén sétálva. Az egyik a közlekedési lámpák zöld jelzése. Egy lány és fiú figura kézen fogva sétálása (felettük egy szív) jelzi elindulási szándékunkat. A másik pedig a régi villamos. Az utasaival egy kört tesz meg a Ring körül. A Ringstrasse a város elit negyedét alkotja. Itt található az Operaház és számos múzeum is. Egy kicsit lejártam a lábamat, úgyhogy én is felpattantam egyre. :)

A pihentető villamosozás után, míg kigondoltam következő uticélomat, metróra szálltam és a Landstrasse környékét céloztam meg. Legnagyobb látnivalója két lakóház, amelyet Friedensreich Hundertwasser tervezett. Az egyik a Hundertwasserhaus, egy szürke bérházat alakított át színek szédítő kavalkádjával, csavaros mozaikokkal, össze nem illő darabokkal. Ezekben a lakásokban ma is laknak, így belülről nem látogathatóak. Érdekes volt, hogy az épület előtt egy piros telefonfülkét helyeztek el, olyat mint London utcáin láthatunk. A Hundertwasserhausszal szemben található a Falschermuseum. Egy egyedi múzeum, amely a műalkotások hamisításának szenteli kiállításait.

19206323_1584655838233525_1506220414_n.jpg

 

A sok pazar látnivaló után napomat a Praterben zártam. A Prater egy 600 hektárnyi park, melynek legismertebb része a vidámpark (Volksprater). A leglátványosabb pontja a 64 m magas óriáskerék (Riesenrad), Bécs jelképének is számít. Vele szemben a Madame Tussauds épülete (hírességek viaszfigurái) kapott helyett. Én este 7 körül értem a vidámparkba, de még akkor is óriási tömeg volt egy szimpla hétfői napon. Kicsik és nagyok egyaránt megtalálják a maguk számára való szórakozást, kikapcsolódást. És ha egy kis hazai ízre vágynánk, akkor megtalálhatod a magyar lángosos bódét, ahol kiadós adagra tehetsz szert. :)

20170605_191244.jpg

 

A második napomat a Stephansdom környékén kezdtem (persze némi lustálkodás és bőséges reggeli után). Ez a negyed tele van rejtélyes, macskaköves kis utcákkal, keskeny sikátorokkal. A legtöbb turista ide érkezik először, hisz kétségtelenül Bécs leghíresebb nevezetessége a Stephansdom.A templom főbejárata a Riesentor (Óriások kapuja). A nevét onnan kapta, hogy a XIII. századi építkezések során egy hatalmas csontot találtak. Ingyenes a belépés, de idegenvezetés nélkül csak a kereszthajót és a főhajót járhatjuk be. A belső térben bibliai alakok és szentek életnagyságú szobrai láthatók. A belső tér érdekessége a Kaiserliches Oratorium, a császárok magán imaszobája. Részt vehetünk katakomba-túrán, ahol az alagsori termeken át, királyok, hercegek és neves személyek szarkofágjai között sétálhatunk. Az egyik teremben a Habsburg-uralkodók belső szerveit helyezték el bronzurnákban. A Stephansdom gótikus tornya 137 m magas (Steffle- Istvánkának becézik a helyiek). A 96 m magas kilátóra 343 lépcsőfok vezet fel, káprázatos kilátásban lehet részünk. Meg kell említenem még a színpompás tetőt, amelyet 250 ezer mázas cserép borít. A mintázat a déli oldalon a Habsburg címert ábrázolja. Elég nagy  felfordulás volt most a téren, hisz útfelújítási munkálatokat végeztek.

20170607_102536.jpg

 

Utam során egy dolgot szerettem volna megnézni, pontosabban időben érkezni és ez nem más, mint az Ankeruhr déli, díszes óraváltása. A Hoher Markt (legrégebbi köztér Bécsben) jellegzetessége a szabad szellemű óra. Nem rendelkezik hagyományos számlapokkal, sem mutatókkal. A mutatók helyett az órát jelző fémlapocska mozog egy skála mentén, amely a perceket jelzi. Minden órajelzőhöz tartozik egy fémszobor, amely a bécsi történelem egy-egy alakját jeleníti meg (pl. Marcus Aurelius, Mária terézia...). Délben mind a 12 alak elhalad a számlap előtt zenei kíséret mellett. Ez a látványosság turisták hadát vonzza. A Hoher Markt másik jellegzetessége a tér közepén álló szökőkút, amely Mária és József mennyegzőjét ábrázolja (Vermahlungsbrunnen).

20170606_120503.jpg

 

Gyors ebéd a negyedben és irány Schönbrunn! Én most kihagytam a kastélytúrát (már régebben megtekintettem), de azért pár összefoglaló sort le kell, hogy írjak. Schönbrunn összeforr a Habsburg-család nevével. A területet vadászatra használták kezdetben, majd egy nyári palota megépítésének a gondolatából lett a Habsburg Birodalom fő lakóhelye Mária Terézia uralkodása idején. A kastély ekkor töltötte be a legfontosabb szerepét, olyan volt, mint egy kisváros.  Belülről látogathatók a császári lakosztályok, melyek pompás rokokó részletekkel, gazdag színvilággal és rengeteg aranyfüsttel díszítettek. Ferenc József császár és felesége Sisi lakta szobákba nyerünk betekintést, majd Mária Terézia korából származó dísztermeket, köztük a Tükörterem, a Kék szalon illetve a Nagy galéria jelentősek. A külső épületekben személyzet lakot, illetve istállók álltak. A nyugati oldalon található a Wagenburg, ahol különböző hintók vannak kiállítva, köztük Mária Terézia császárné állami eseményeken használt díszes hintója. A kastély szemközti oldalán található a Pálmaház, mely a kastély gyümölcs -és virágellátásáról gondoskodott. A schönbrunni kertek kb. 65 hektárnyi területen (dombos, lejtős rész) helyezkednek el.Gyönyörű virágok, páratlan rózsakertek jellemzik. A palotán keresztülhaladó szimmetriatengely folytatódik a kertekben is, és széles sugárutat alkot a Neptun-kúttól egészen fel a Gloriette-ig. A kertben találunk számos díszes pavilont, építmény, de a legjelentősebb az állatkert és a pálmaház. Nekem most a Palmenhaus (Pálmaház) volt az első számú érdekesség. A lenyűgöző vas és üvegépület az egyik legnagyobb és legszebb ilyen épület Európában, ahol csodálatos növényekben gyönyörködhetünk. A Tiergarten, a világ egyik legrégebbi fennmaradt állatkertje (I. Ferenc császár alakította ki). Jó pénzügyi hátterének köszönhetően az állatokat sokkal kényelmesebb körülmények között tartják. Az állatkert sztárja egy óriáspanda család.

20170606_141716.jpg

 

Schönbrunn után az Abertina Múzeumba indultam, ahol éppen Monet és Picasso kiállítás van. Imádom az impresszionizmust és Monet festményeit, így nem hagyhattam ki. Az Albertina Múzeum a világ egyik legnagyobb és legértékesebb grafikai gyűjteményeinek egyikével is rendelkezik. Több, mint egy millió grafikát és 60 ezer rajzot foglal magába. Olyan híres alkotásokat láthatunk, mint Dürer: Mezei nyúl vagy az Imára kulcsolt kezek; Rubens gyermektanulmányai; Cézanne, Klimt, Kokoscha művei.

20170606_164503.jpg

 

A művészeti feltöltődés után az Alte Donau üdülőhely felfedezése várt rám. 1875-ben a Dunát a jelenlegi medrébe terelték, és eközben elvágtak egy 5,7 km hosszú szakaszt a folyó régi medrétől. Ez a rész ma az Alte Donau, a város kedvenc vízi sportos üdülőhelye. Számos parti sétányon találunk csónakkölcsönzőt, vehetünk vitorlásórákat is. A tó mentén üdülőhelyek és strandokat is kialakítottak, így szabadon úszhatunk, napozhatunk. Ha pedig megéheznénk rengeteg étterem és bár áll rendelkezésünkre.

20170606_172620.jpg

 

Az estét én is a Duna parton töltöttem, de már központban. Számos strandbárt alakítottak ki, olyan érzést keltve, mintha a tengerparton ülnék. Homokos rész, ötletes ülőhelyek és persze egy kellemes koktél mellett élvezhetjük a naplementét. Nekem a 2010 Tel Aviv Beach és az Adria Wien tetszett a legjobban.

20170606_180444.jpg

Persze estére az eső is megérkezett Bécsbe, de sikeresen megúsztam elázás nélkül.

Utolsó napomon csak a piacra szerettem volna kimenni. A Naschmarkt különleges szárított gyümölcsökkel, fűszerekkel, teákkal, különböző ételkülönlegességekkel csalogatja a vásárlóit. Persze, ha megéheznénk kisebb étkezdék hada vár minket. Nekem nagyon tetszett ez a hely. :)

20170607_105649.jpg

 A piacról a Karlsplatz és környéke maradt felfedezésre. Johann Fischer von Erlach legszebb barokk temploma, a Karlskirche található itt. A templomot Borromei Szent Károly tiszteletére szentelték fel, de valószínűbb, hogy VI. Károly császárt volt hivatott dicsőíteni. A templom belseje gazdagon díszített márványokkal és aranyfüstökkel.

20170607_123407.jpg

 

Ennyi fért bele a spontán jött utazásomba, hisz késő délután már indultam is haza.

Összegezve sok helyre jutottam el, olyan helyekre is, amik nem tipikus turista célpontok. Sikerült egy kicsit beilleszkednem az itteni közegbe is.

Bécs egy szuper város, mindenkinek csak ajánlani tudom!

Üdv: Viki

Szólj hozzá